Skip to main content
Kiedy program Microsoft Word oblicza szerokość linii i zawija tekst do następnego wiersza, łamie zdanie w miejscu spacji. Zdarza się, że na końcu wiersza zostaje jedna literka. Taki wiszący spójnik czy przyimek źle wygląda i psuje odbiór tekstu. Jeśli masz wrażliwego na tym punkcie, promotora, recenzenta czy przełożonego to masz też problem. Na szczęście Word oferuje narzędzie, które pomoże dołączyć takiego jednoliterowca do następującego po nim wyrazu.

Technika jest szczególnie przydatna przy edycji dłuższych dokumentów i oficjalnych pism. Jej zaletą jest to, że nie potrzeba uruchamiać żadnych skryptów czy makr. Wszystko opiera się na podmianie zwykłych spacji na niełamliwe (tak, są takie). Aby zastosować taką spację należy przytrzymać klawisze CTRL i SHIFT podczas naciskania SPACJI. Word przyklei wtedy dwa wyrażenia do siebie.

Wiszące spójniki i przyimki – np. a, i, o, u, w, z, które pozostają na końcach wersów i są uznawane za błąd typograficzny. W edytorach tekstu typu Microsoft Word unika się tego stosując tzw. twardą spację, czyli kombinację klawiszy CTRL+SHIFT+SPACJA. O twardej spacji można nawet poczytać w Wikipedii.

Recepta na automatyczne wstawianie twardych spacji w dokumencie Microsoft Word

Microsoft Word to jeden z najpopularniejszych edytorów tekstu na świecie, Poniżej, w żołnierskich słowach, bez owijania w bawełnę, przestawiam w jaki sposób za jednym kliknięciem, pozbyć się wiszących spójników w całym dokumencie. Metoda działa we wszystkich wersjach Worda, i nie wymaga włączonych makr.

 1.  Aby przenieść wiszące spójniki należy otworzyć okno „Zamień” używając kombinacji CTRL+H.
 2. W oknie dialogowym zaznaczamy w lewym dolnym rogu przycisk „Więcej” i zaznaczamy opcję „Użyj symboli wieloznacznych”.
 3. Następnie w polu „Znajdź” wpisujemy tekst umieszczony w cudzysłowie:
  ” ([aAwWzZiIoOuU]) ”
  Jak widać powyżej – przed i po nawiasach okrągłych znajduje się spacja zwykła.
 4. Poniżej w pole „Znajdź” wpisujemy:
  ” \1^s”
 5. Następnie musimy nacisnąć przycisk „Zamień wszystko” i …. to wszystko. Spacje są podmienione.
Okno Worda - jak zlepić spójniki ze słowem
wpisujemy formułę wyszukującą spójniki. Poprzedzamy spójniki spacją! ” ([aAwWzZiIoOuU]) ”
Wpisujemy formułę, która zamieni ostatnią spację na nierozdzielającą ” \1^s”
Zaznaczamy opcję „Użyj symboli wieloznacznych”.

Szach i mat panie Gates!

komentarze 3

Zostaw komentarz