Skip to main content
Obecnie do wiadomości na WhatsApp można powrócić w każdej chwili. Oczywiście jest to wspaniałe, bo możemy w każdej chwili obejrzeć wspomnienia rozmów, obejrzeć filmy koleżanki, przyjaciela, przypomnieć sobie ciekawy mem czy sprawdzić kiedy to ostatnio rozmawialiście ze sobą…

Jak twierdzi serwis, ze względów na rosnące niebezpieczeństwo nadużyć, od września 2020 można ustawić opcję znikających wiadomości. Po jej włączeniu dla danego czatu, wszystkie wysłane wiadomości znikną po 7 dniach, dzięki temu rozmowa ma być “lżejsza i bardziej prywatna”.

W rozmowie jeden na jeden, każda osoba może włączać i wyłączać znikające wiadomości. W grupach taką możliwość mają administratorzy.

Prawdopodobnie opcja będzie rozwijana. Dzięki zachowaniu rozmowy w przeciągu 7 dni, zyskujemy pewność, że rozmowy są na tyle trwałe, że na przykład lista zakupów wysłana przez mamę, żonę czy kochankę zdąży zostać w tym czasie zrealizowana a potem, niepotrzebna – sama zniknie.

Jak włączyć znikające wiadomości?

Każdy z użytkowników może włączyć na czacie znikające wiadomości. Po włączeniu tej opcji znikną one automatycznie po siedmiu dniach od wysłania do czatu indywidualnego lub grupowego z włączonymi znikającymi wiadomościami. Multimedia i wiadomości nie znikną z czatu ani z żadnego urządzenia, na którym je zapisano. Odbiorcy wciąż mogą zapisywać wiadomości, na przykład przekazując je lub robiąc zrzut ekranu.
Ustawienie to nie ma wpływu na wiadomości wysłane lub otrzymane wcześniej na czacie.

Jak ustawić na WhatsApp znikające wiadomości?

  1. otwórz czat WhatsApp
  2. kliknij nazwę kontaktu
  3. kliknij znikające wiadomości
  4. kliknij kontynuuj
  5. wybierz włącz

Każdy z użytkowników czatu może wyłączyć znikające wiadomości. Wtedy wiadomości wysyłane i odbierane w oknie czatu nie znikną.

Bezpieczeństwo a znikające wiadomości?

Czy faktycznie chodzi tutaj o bezpieczeństwo, na pewno nie. Jeśli użytkownik nie otworzy aplikacji WhatsApp w przeciągu 7 dni, wiadomość zniknie. Jednak podgląd wiadomości nadal może być widoczny w powiadomieniach do momentu wejścia do aplikacji WhatsApp.
Jeśli odpowie na znikającą wiadomość, może ona pozostać dłużej niż 7 dni widoczna. Wynika to z faktu, że przy odpowiedzi jest ona cytowana. Znowu, jeśli znikająca wiadomość zostanie przekazana do czatu, gdzie wyłączono funkcję znikających wiadomości, nie zniknie z niej. Jeśli zrobimy kopię czatu, będzie ona zawierała znikającą wiadomość. Jeśli przywrócona zostanie wiadomość z kopii zapasowej, zawarta w niej znikająca wiadomość zostanie usunięta.

Jeszcze o multimediach

Domyślnie multimedia otrzymywane za pośrednictwem aplikacji WhatsApp są pobierane do zdjęć, Jeśli włączysz znikające wiadomości, multimedia znikną z czatu ale wciąż zostaną zapisane w zdjęciach. Można to zmienić w Ustawienia > Użycie danych i pamięci albo bezpośrenio klikając w nazwę użytkownika > Multimedia w galerii.

…i na koniec jeszcze coś ważnego

Włączenie znikających wiadomości nie ustrzeże nikogo przed nieetycznymi zachowaniami. Użytkownik z którym prowadzimy czat może przekazać wiadomość dalej lub wykonać zrzut ekranu, zrobić jego zdjęcie. Dlaczego więc wiadomości mają znikać? Domyślać się należy, że chodzi o to abyśmy stracili kontrolę nad rozmowami i aplikacją. A może chodzi o coś innego, o zmianę naszych przyzwyczajeń i zachowań. O to aby nasze doświadczenie z aplikacją było chwilowe, niemal codzienne, jakby naturalne… stało się częścią naszego codziennego flirtu z technologią. Abyśmy dłużej czasu poświęcali tej aplikacji. A co ty o tym myślisz?

Zostaw komentarz