Skip to main content

Facebook zagarnia kolejną przestrzeń zarezerwowaną do tej pory przez Tindera czy Badoo. Umożliwia tworzenie profilu randkowego i dopasowywanie do drugiej osoby w oparciu o wspólne zainteresowania.

Profil randkowy na Facebooku

Na Facebooku sami decydujemy, czy chcemy utworzyć profil randkowy. Oczywiście, jeśli się zdecydujemy, w każdej chwili możemy go usunąć (czytaj: Jak usunąć profil randkowy na Facebooku). Na profilu randkowym pojawią się pobrane z naszego konta imię i wiek. W trosce o bezpieczeństwo nazwisko nie jest publikowane a pozostałe dane można edytować. I tak decydujemy, czy udostępnimy miejsce zamieszkania, zawód, wyznawaną religię. Nie są publikowane informacje o preferencjach seksualnych, ale sam profil randkowy umożliwia uzupełnienie preferencji seksualnych oraz określenie przez samego siebie tożsamości płciowej z jaką się identyfikujemy i jakiej szukamy.

Dopasowania drugiej połówki mogą odbywać się po zainteresowaniach, po grupach do których należymy czy po wydarzeniach w których uczestniczymy.

Robert JohnsonThemeNectar

W profilu tworzymy też listę Secret Crush, do której dodać osoby, które nas obserwują na Instagramie czy znajomych z Facebooka. Pozwala to w sposób anonimowy znaleźć dopasowanie oparte na wspólnych aktywnościach czy w kręgu bliskich znajomych.

Możemy również wykluczać możliwość sugerowania dopasowania znajomych lub znajomych znajomych. A każda osoba. którą zablokowaliśmy na Facebooku lub randce nie zostanie przez algorytmy zaproponowana jako osoba dopasowana.

Wybrane funkcje

Stories – pozwalają na dzielenie się ważnymi chwilami w codziennym życiu. W aplikacji Randek na Facebooku można udostępniać relacje z profilu na Facebooku i Instagramie aby pokazać, kim jesteś, czym się zajmujesz i co robisz. Przecież obraz mówi więcej niż 1000 słów.

Secret Crush – czyli sekretna lista zauroczeń. Tylko za jej pomocą możesz dopasować znajomych z Instagrama i Facebooka. Jeśli oboje wpiszecie swoje dane w listę Randki na Facebooku mogą zaproponować Wam dopasowanie. Algorytmy domyślnie nie proponują randek ze znajomymi. Możesz do listy Secret Crush dodać maksymalnie 9 znajomych.

Wydarzenia i grupy – można zasugerować aplikacji aby kojarzyła Cię z osobami o podobnych zainteresowaniach. Jeśli kochasz samochody, możesz poznać drugą osobę, która również podziela to zainteresowanie (?).

Wirtualne randki – jeśli już Randki na Facebooku dopasowały dwie osoby do siebie, można za pomocą tej funkcji, w bezpieczny sposób, przeprowadzić wirtualną rozmowę. Nie będzie możliwe wysyłanie zdjęć, filmów, linków i płatności. Ekscytujące?

Dlaczego o tym piszę? Uzupełnianie profilu o tak wrażliwe dane skutkować może lepszym dopasowanie reklamy. Można na podstawie tak uzupełnionego profilu próbować konstruować reklamy, aby były bardziej skuteczne. Można również celować z reklamą pewnych grup produktów, w określonym czasie, np. biżuterię na dzień zakochanych, weekendowe wyjazdy do spa czy romantyczne knajpki i zacisznych częściach miasta…

Rynek wirtualnych randek przyszłości

Należy pamiętać, że w kanałach social media nie ma nic za darmo. Wchodząc do tego systemu stajemy się produktami. Model biznesowy Facebooka opiera się zbieraniu danych a następnie wyświetlaniu użytkownikom dopasowanych reklam. Możemy więc być pewni, że nasze profile są monitorowane, analizowane. System wie, czy jesteś ekstrawertykiem, introwertykiem, co robisz wieczorem, jakie dane przeglądasz. Im więcej danych mu dostarczysz, tym lepszym produktem dla systemu jesteś. A jeśli wątpisz, że twoje dane są są sprzedawane możesz za to być pewny, że w systemie Facebooka jest zbudowany model twojej osobowości, dzięki któremu algorytmy zaproponują ci tak dopasowane treści, dzięki którym spędzisz na serwisie więcej czasu. I uwierz mi zrobi to w ten sposób, że nawet się nie zorientujesz. Przy okazji zbuduje twoje uzależnienie w tej kwestii i przedstawi ci kilka fantastycznych reklam, którym się nie oprzesz.

Facebook dla Randek jest obecny w Argentynie, Boliwii, Brazylii, Kanadzie, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie, Laosie, Malezji, Meksyku, Paragwaju, Peru, Filipinach, Singapurze, Surinamie, Tajlandii, Stanach Zjednoczonych, Urugwaj i Wietnam. a od października 2020 roku także w takich krajach europejskich jak: Austria, Belgia Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Chorwacji, Węgier, Irlandii, Włoch, Litwy, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Polska , Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania.

Zostaw komentarz