Skip to main content
Ppowiadomienia przeglądarkowe webpush spotykamy w każdym większym serwisie. Rozwiązanie to już jest powszechnie stosowane i nadszedł czas, aby mieć pełną kontrolę nad działaniami marketerów.

Powiadomienia webush to wiadomości, które można wysyłać do użytkownika. Są to wiadomości w stylu alertów, które pojawiają się w górnym lub dolnym prawym rogu ekranu komputera lub pojawiają się na urządzeniu mobilnym, w sposób prawie identyczny z powiadomieniami wysyłanymi przez aplikacje. Powiadomienia push są dostarczane na pulpit lub ekran urządzenia mobilnego użytkownika, gdy tylko jego przeglądarka jest otwarta. Przy czym nieważne, czy użytkownik ma otwartą stronę internetową, której pozwolił na wysyłanie powiadomień.

Kilka razy zdarzyło mi się przez przypadek nacisnąć niewłaściwy przycisk i zaakceptowałem powiadomienia webpush na laptopie. Muszę przyznać, że częściej zdarza mi się to na telefonie. Mylę je z paskiem informującym o plikach cookie lub dokonuje niewłaściwych wyborów sugerując się kolorem przycisków. Nie jeden z was ma to samo.

Wyłączanie i włączanie powiadomień na laptopie czy desktopie

Przeglądarka chrome – wyłączanie i włączanie powiadomień na laptopie czy desktopie

  1. Otwórz i wpisz w pasku wyszukiwania chrome://settings/content (Ustawienia>Prywatność i bezpieczeństwo>Ustawienia witryn)
  2. W Ustawieniach witryn możesz zmienić domyślną akcję przeglądarki dotyczącą powiadomień dla witryn (do wyboru: pytaj za każdym razem, blokuj, zezwalaj)
  3. Możesz też zobaczyć i zmienić ustawienia witryn, dla których są ustawione blokady lub zgody na wysyłkę notyfikacji webpush

Dodatkowo, jeśli przeglądasz stronę, możesz w pasku adresu, kliknąć na kłódkę. W ten sposób sprawdzisz jej ustawienia które dotyczą powiadomień.

Przeglądarka Firefox – wyłączanie i włączanie powiadomień na laptopie czy desktopie

  1. Wchodzimy do ustawień przeglądarki klikając w prawym górnym rogu na ikonę hamburgera i wybieramy opcje…
  2. Znajdujemy po lewej stronie zakładkę Prywatność i bezpieczeństwo, przewijamy w dół i znajdujemy sekcję Uprawnienia.
  3. W tej sekcji znajdujemy Powiadomienia i klikamy na przycisk Ustawienia…, gdzie możemy zmieniać ustawienia witryn odnośnie powiadomień webpush.

Tutaj także, podobnie jak w przeglądarce Chrome, jeśli przeglądasz stronę, możesz w pasku adresu, kliknąć na kłódkę. W ten sposób sprawdzisz jej ustawienia które dotyczą powiadomień.

Przeglądarka Edge – Wyłączanie i włączanie powiadomień na laptopie czy desktopie

  1. W prawym górnym rogu przeglądarki klikamy na ikonę trzech kropek aby przejść do Ustawień przeglądarki.
  2. Po lewej stronie wybieramy Uprawnienia witryny i znajdujemy Powiadomienia w które klikamy.
  3. Możemy zarządzać powiadomieniami – blokować i zezwalać witrynom na ich wysyłanie.

Przeglądarki dają nam dużą kontrolę nad powiadomieniami webpush. Nawet wtedy, pojawia się na ekranie urządzenia zawiera ono ikony pozwalające na zarządzanie notyfikacjami w przyszłości. To dobrze, bo uzbrojenie w tę wiedzę bez lęku będziemy z nich korzystać. Wszystkie opisane przeglądarki obsługują wyciszanie, totalne blokowanie czy obsługę powiadomień.

Jeśli w ustawieniach przeglądarki zaznaczyć opcję Zezwalaj na dyskretne powiadomienia, wtedy nie będziesz otrzymywać powiadomień z witryny, z której zignorujesz wiele powiadomień lub z której inni użytkownicy zazwyczaj nie zezwalają na powiadomienia.

miłego czytania

Zostaw komentarz